Rozmowy z Natalką, ważne i mniej poważne. Part Łan.

Kategoria: Dzieci Opublikowano: wtorek, 02 październik 2018 RadosnyTata

- Tata, a jak to się zaczęło?

Zagadała do mnie moja córa, stojąc z jabłkiem w jednej dłoni i wielkim znakiem zapytania wypisanym na czole…

Ale z czym?

- No z tym, skąd się biorą owoce. Jak byliśmy u cioci Zuzi, to ona miała pełno w ogrodzie. Czy wszystkie owoce tak rosną?

A wiesz, że ty także jesteś Owocem?

- ??? że jak?

Ty także jesteś Owocem. Owocem Mamy i Taty. Całkiem udanym, zresztą.

- Ale jak, tak z niczego?

 

Czytaj więcej: Rozmowy z Natalką, ważne i mniej poważne. Part Łan.

Quo Vadis polska szkoło?

Kategoria: Dzieci Opublikowano: czwartek, 06 wrzesień 2018 RadosnyTata

Zaczęło się. Celowo nie odniosłem się do dwóch arcyważnych dat, jakie dla każdego dziecka stanowią nierozłączną całość – koniec wakacji i początek nowego roku szkolnego. Podobna zbieżność dat ma miejsce, kiedy kończy się rok szkolny, a zaczynają wakacje. Jest jedna zasadnicza różnica, inne emocje, inna perspektywa spędzenia czasu, inne zajęcia.

Czytaj więcej: Quo Vadis polska szkoło?

Nie daleko pada jabłko od jabłoni.

Kategoria: Dzieci Opublikowano: wtorek, 24 lipiec 2018 RadosnyTata

W wieku nastulat, będąc dzieckiem często zastanawiałem się, dlaczego tak często moi rodzice są jacyś, tacy. No właśnie, jacy? Biorąc pod uwagę dzisiejsze poradniki parentingowe, blogi, wypowiedzi rodziców, wszelkiej maści wpisy, komentarze, moi rodzice popełnili wszystkie możliwe błędy wychowawcze. Nie ma się z czego cieszyć, ja także. Różnica polega na tym, że ja wiem, że to był błąd wychowawczy, a moi rodzice wcale wielu sytuacji za błąd wychowawczy nie uważają, wychodząc z założenia, że zwyczajnie, mają rację i już.

Czytaj więcej: Nie daleko pada jabłko od jabłoni.

Wychowanie na Fejsbuku.

Kategoria: Dzieci Opublikowano: środa, 27 czerwiec 2018 RadosnyTata

Wychowanie, opanowanie, praca nad dzieckiem, praca z dzieckiem… Tak, nie brakuje dzisiaj poradników, behawiorystów, psychologów, terapeutów, którzy z wielką ochota przemeblują nam życie, w taki sposób, aby nigdy nie było ono już takie samo. Wielokrotnie odnosiłem się do tego tematu, postanowiłem wrócić do niego na chwilę, oczywiście, wszystko to dzięki naszym wspaniałym polskim dyskusjom na fejsie. Okazja nie byle jaka, bo zaczynają się wakacje AD 2018, a co za tym idzie, dzieci mają dużo wolnego a rodzicie, spory ból głowy, aby owe wolne zagospodarować.

Czytaj więcej: Wychowanie na Fejsbuku.

Mijają trzy lata...

Kategoria: Dzieci Opublikowano: czwartek, 14 czerwiec 2018 RadosnyTata

Co można zrobić z takim dniem jak ten? Pochmurny, po falach upałów, po falach niemiłosiernego pocenia się, po wycieczce do Międzyzdrojów… Po powrocie z długiego weekendu do codziennych obowiązków? Trochę popisać. Mam zaczętych sporo tematów i żaden nieskończony. Mam rozgrzebany wątek książkowy na poważny temat dla dorosłych. Mam także sporo nieopublikowanych materiałów, z jakiegoś powodu nie zamieszczonych, a które moja żona chce, abym opublikował.

Czytaj więcej: Mijają trzy lata...

Nie masz poradnika lepszego, nad obserwację dziecka swojego.

Kategoria: Dzieci Opublikowano: piątek, 16 marzec 2018 RadosnyTata

Dlaczego wypada uczyć dzieci wszystkiego co usłyszymy dookoła siebie czy jednak nie warto. Jaką wartość niosą za sobą poradniki o wychowaniu, jakie praktyki sprawdzają się w każdym domu a jakie nie znajdą zastosowania, chociaż z książką w ręku powtórzę wszystkie czynności? Dla kogo są poradniki? Każdy komu zadaję to pytanie odpowiada jednym tchem – dla takich co to mają dzieci ale nigdy w życiu ich mieć nie powinni.

Czytaj więcej: Nie masz poradnika lepszego, nad obserwację dziecka swojego.

Zadanie domowe, czyli czy leci z nami pilot?

Kategoria: Dzieci Opublikowano: piątek, 03 listopad 2017 RadosnyTata

Wracam. Nie dlatego że wszystko mi tak łatwo przychodzi jakbym sobie tego życzył, ale wracam. Za długie milczenie, a w sumie jest o czym opowiadać. O wakacjach w Trójmieście, o powrocie do szkoły, czy wychodzeniu z pierwszego zawału w życiu, pewnie nie ostatniego.

Pamiętam ostatnie zalecenie lekarza – mam chudnąć i cieszyć się życiem oraz, co w sumie najważniejsze, unikać stresu. Czy się da?

Czytaj więcej: Zadanie domowe, czyli czy leci z nami pilot?

Restauracja - dzieciom wstęp wzbroniony.

Kategoria: Dzieci Opublikowano: wtorek, 03 październik 2017 RadosnyTata

Strefy z dziećmi i bez dzieci. Restauracja w której dzieci są niemile widziane i takie, gdzie mogą przychodzić całymi gromadami. Strefy z naszymi maluchami, czy jednak bez. Takie rozwiązania mają tylu samo zwolenników i przeciwników. Czy można znaleźć rozwiązanie aby oby dwie strony były zadowolone a podstawą tegoż, nie koniecznie musi być stosowanie zakazów? Może i bynajmniej, jest to tak proste jak świński ogon.

Czytaj więcej: Restauracja - dzieciom wstęp wzbroniony.

Dzień za dniem...

 Witam po ciężkich miesiącach, a nawet więcej. Jak to się stało że mijają miesiące a ja nic? Oprócz szaty graficznej, która została lekko zmieniona…  

Czytaj więcej: Dzień za dniem...