Yuval Noah Harari „Sapiens” - traktat dla ludzi o ludziach.

Kategoria: Tata Czyta Opublikowano: niedziela, 17 listopad 2019 RadosnyTata Drukuj E-mail

„Od porządku wyobrażonego nie ma ucieczki. Kiedy burzymy mury więzienia i wyrywamy się na wolność, w rzeczywistości biegniemy po bardziej przestronnym spacerniaku, większego więzienia”

 

Dzielimy się tutaj wrażeniami z gatunkami literatury, polecamy sobie książki ważne, cenne, te ku pokrzepieniu serca, a czasami takie, po których pozostaje dziura w duszy i sercu.

Nie każdy tytuł jest po to, aby od razu roznosić w pył stosunek do świata czy ludzi.

Ta kategoria jest zarezerwowana dla całej gamy rozpraw filozoficznych, usiłujących odpowiedzieć na zagadnienie, kim jest człowiek i dlaczego jego stosunek do świata jest taki a nie inny. W filozofii uwielbiam przede wszystkim to, że co filozof, to inne wnioski, a obiekt badań cały czas ten sam – Człowiek.

Z jednego traktatu można wysnuć wniosek, że nie warto troszczyć się o dobra tego świata, dbamy o rzeczy, które tak naprawdę nie są najważniejsze a pomijamy te, które są bliższe niż koszula ciału – powinien dbać o swoją duszę, etykę (o Sokratesie w astronomicznym skrócie).

Od kolejnych, filozofów – teologów, dowiadujemy się, że człowiek, chociaż istotny, to jest jeszcze Bóg. Tutaj nie będę przybliżał poglądów każdego po kolei, ale mam tutaj na myśli takie osoby jak Tomasz z Akwinu, Bonawentury, św Franciszka czy Augustyna.

Filozofia średniowieczna to nie tylko Bóg, chociaż królował On we wszystkich sferach ludzkiego życia, ale i polityka. Można o tym poczytać np. u Jana z Salisbury. W Azji rozwijała się filozofia arabska, dalej Indie, Chiny, Japonia…

 

 

Tymczasem w Europie napięcie na linii Watykan – reszta kontynentu doprowadziło do Reformacji i powstanie nowych filozofii, nowych nauk teologicznych….

Zanudziłem? Pewnie tak, a więc pominę setki filozofów i przejdę do książki, która pochłonęła mnie na wiele tygodni, przy której musiałem kilka razy włączyć „Stop”, a której prosty przekaz obnaża Erę Człowieka, obdzierając ją z mitów i fantazji.

Słowami Maxa Kolonko, mogę śmiało powiedzieć, że Yuval Noah Harari w „Sapiens” mówi jak jest. Z każdą książką, odnoszącą się do filozoficznej rozprawy, można dyskutować, a nawet jest to obowiązkiem myślącej istoty. W przypadku tego tytułu, nie mogłem znaleźć zbyt wielu argumentów naprzeciw.  

W „Sapiens” znajdziemy wszystko: biologię, genetykę, prawo, społeczeństwo, skutki kolonizacji, rozwój technologiczny, postęp myśli a to wszystko od pierwszego człowieka aż do smartfonu i epoki kamienia cyfrowego, niewolnictwo, podboje, eliminacje gatunków, powstawanie i upadek imperiów aż wreszcie ewolucje bogów od oddawania czci słońcu po chrześcijaństwo, nauka świecka i ta w „imię bogów”, „królów”, „korporacji”, bioinżynieria … A wszystko to… na ponad pięciuset stronach po kolei, od początku, do końca.

Dlaczego zachęcam do przeczytania tej książki? (dodam, że pierwszej z trzech tegoż autora).

 

 

Ponieważ, jeszcze nikt, przynajmniej w moim przypadku, nie poruszył tak wielu arcytrudnych wątków, tematów, zagadnień naukowych i teologicznych, w tak prosty, czytelny sposób. Metodologia, cytowanie, stosowanie przez Yuwala przeróżnych przykładów, przeróżnych rzeczy, idei, jest tak dziecinne proste, że aż dziwne, że nikt przed nim nie potrafił tego zrobić tak prostym językiem. Jest jeszcze oczywiście Stephen Hawking, ale o nim kiedy indziej i nie do końca jest filozofem.

 

 

„Każdy człowiek rodzi się w zastanym porządku wyobrażonym, a jego pragnienia od kołyski kształtowane są przez dominujące mity. I tak np największe pragnienia dzisiejszych ludzi Zachodu urabiane są przez romantyczne, nacjonalistyczne, kapitalistyczne i humanistyczne mity, które towarzyszą im od stuleci.”

„Konsumpcjonizm mówi nam, że aby być szczęśliwym, trzeba konsumować jak najwięcej produktów i usług. Jeśli czujemy, że czegoś nam brakuje albo coś nie gra, to zapewne odczuwamy potrzebę kupienia nowej rzeczy (auto, ubranie, żywności ekologicznej), bądź usługi (opieki na dziećmi, terapii małżeńskiej, lekcji jogi). Każda reklama telewizyjna to kolejna legenda o tym, jak konsumowanie jakiegoś produktu bądź usługi uczyni nasze życie lepszym.”

„Dziś Iran i Stany Zjednoczone potrząsają sobie nawzajem szabelką, ale oba kraje mówią językiem państw narodowych, gospodarek rynkowych, prawa międzynarodowego i fizyki jądrowej.”

„Wielu współczesnych Amerykanów jest przekonanych, że ich rząd ma moralny obowiązek zanosić Trzeciemu Światu dobrodziejstwa demokracji i praw człowieka. Nawet jeżeli te dobra dostarczane są za pomocą pocisków manewrujących i samolotów F-16.”.

„Rewolucja naukowa nie była rewolucją wiedzy. Jeżeli już, to była rewolucja niewiedzy. Wielkim odkryciem, które utorowało drogę rewolucji naukowej było uzmysłowienie sobie przez ludzi, że nie znają odpowiedzi na swoje najważniejsze pytania.”

 

 

I z tymi cytatami, pozwolę sobie zostawić Czytelników z pytaniami… A odpowiedzi są w książce o Nas, o Człowiekach, jak mawia moja mała córeczka.

 

 

 

Odsłony: 1245

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy Odśwież